Yetti oy davomida O‘zbekiston 453,4 million dollarlik qurilish materiallari va xizmatlarini eksport qildi
Yetti oyda real eksport hajmi belgilangan ko‘rsatkichlardan oshib, rejalashtirilgan hajmga nisbatan 108,8 foizni tashkil etdi.
2024-yilning yetti oyida qurilish materiallari eksporti va xizmatlari 453,4 million dollarni tashkil etdi. Bu haqda “O‘zsanoatqurilishmateriallari” AJ axborot xizmati rahbari Jamshid Shermetov brifingda ma’lum qildi.
Prezident qaroriga ko‘ra, qurilish sohasiga 2024-yilda 1,1 milliard dollarlik materiallar va xizmatlarni eksport qilish vazifasi qo‘yildi. Yanvardan iyulgacha bo'lgan davr uchun reja 416,6 mln.
Yetti oyda real eksport hajmi belgilangan ko‘rsatkichlardan ortib, rejalashtirilgan hajmga nisbatan 108,8 foizni tashkil etdi. Qurilish materiallarining umumiy eksportida salmoqli ulushni quyidagilar egallaydi:
– metall buyumlar – 138,8 million dollar,
– PVX profillar, quvurlar va armatura – 62,5 million dollar,
– Qog‘oz – 41,9 million dollar,
– keramik plitkalar va buyumlar – 34,6 million dollar,
– Quruq qurilish aralashmalari – 29,3 mln.
1 million dollarlik alyuminiy va panellar, 21,5 million dollarlik tibbiy bezak toshlari ham eksport qilindi.

Uzbekistan exported construction materials and services worth $453.4 million in seven months
For the first seven months of 2024, the export of construction materials and services amounted to 453.4 million dollars. This was reported at a briefing by the head of the information service of JSC Uzsanoatkurilishmateriallari, Dzhamshid Shermetov.
According to the presidential decision, construction industry enterprises were tasked with exporting materials and services worth 1.1 billion dollars in 2024. The plan for the period from January to July was 416.6 million dollars.
Actual exports for seven months exceeded the planned figures, reaching 108.8% of the target volume. In the total amount of exports of construction materials, a significant share is occupied by:
– Metal products — 138.8 million dollars,
– PVC profiles, pipes and fittings — 62.5 million dollars,
– Paper — 41.9 million dollars,
– Ceramic tiles and products — 34.6 million dollars,
– Dry building mixes — 29.3 million dollars.
Also exported were aluminum and panels worth 1 million dollars and medical decorative stone worth 21.5 million dollars.