Yetti oy davomida O‘zbekiston 453,4 million dollarlik qurilish materiallari va xizmatlarini eksport qildi
Yetti oyda real eksport hajmi belgilangan ko‘rsatkichlardan oshib, rejalashtirilgan hajmga nisbatan 108,8 foizni tashkil etdi.
2024-yilning yetti oyida qurilish materiallari eksporti va xizmatlari 453,4 million dollarni tashkil etdi. Bu haqda “O‘zsanoatqurilishmateriallari” AJ axborot xizmati rahbari Jamshid Shermetov brifingda ma’lum qildi.
Prezident qaroriga ko‘ra, qurilish sohasiga 2024-yilda 1,1 milliard dollarlik materiallar va xizmatlarni eksport qilish vazifasi qo‘yildi. Yanvardan iyulgacha bo'lgan davr uchun reja 416,6 mln.
Yetti oyda real eksport hajmi belgilangan ko‘rsatkichlardan ortib, rejalashtirilgan hajmga nisbatan 108,8 foizni tashkil etdi. Qurilish materiallarining umumiy eksportida salmoqli ulushni quyidagilar egallaydi:
– metall buyumlar – 138,8 million dollar,
– PVX profillar, quvurlar va armatura – 62,5 million dollar,
– Qog‘oz – 41,9 million dollar,
– keramik plitkalar va buyumlar – 34,6 million dollar,
– Quruq qurilish aralashmalari – 29,3 mln.
1 million dollarlik alyuminiy va panellar, 21,5 million dollarlik tibbiy bezak toshlari ham eksport qilindi.

За семь месяцев Узбекистан экспортировал строительные материалы и услуги на $453,4 млн
Фактический экспорт за семь месяцев превысил плановые показатели, достигнув 108,8% от намеченного объема.
За семь месяцев 2024 года экспорт строительных материалов и услуг составил 453,4 миллиона долларов. Об этом на брифинге сообщил руководитель информационной службы АО «Узсаноаткурилишматериаллари» Джамшид Шерметов.
Согласно решению президента, предприятиям строительной отрасли было поставлено задачу в 2024 году экспортировать материалы и услуги на сумму 1,1 миллиарда долларов. План на период с января по июль составлял 416,6 миллиона долларов.
Фактический экспорт за семь месяцев превысил плановые показатели, достигнув 108,8% от намеченного объема. В общей сумме экспорта строительных материалов значительную долю занимают:
– Металлопродукция — 138,8 миллиона долларов,
– Профили ПВХ, трубы и фитинги — 62,5 миллиона долларов,
– Бумага — 41,9 миллиона долларов,
– Керамическая плитка и изделия — 34,6 миллиона долларов,
– Сухие строительные смеси — 29,3 миллиона долларов.
Также был экспортирован алюминий и панели на сумму 1 миллион долларов и медицинский декоративный камень на 21,5 миллиона долларов.